Strona główna Instytut Filozofii iinformuje


Instytut Filozofii iinformuje

NOMINACJE:

  • Nowy profesor uczelniany w Instytucie Filozofii

Ks. dr hab. Tomasz Homa, prof. AIK, Rektor Akademii ignatianum w Krakowie mianował p. dr. hab. Carla Humphriesa na stanowisko profesora AIK (począwszy od 1 grudnia br.). To dobra okazja, aby przypomnieć kilka faktów z jego biografii intelektualnej, a także przywołać jego własne słowa o sobie. Prof. Humphries studiował filozofię w Cambridge i grę na fortepianie klasycznym w Londynie. Po zakończeniu kariery profesjonalnego muzyka ukończył studia doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie w Southampton (2006), pisząc jednocześnie trzy podręczniki badające kreatywne podejście do nauki gry na fortepianie. Oprócz licznych artykułów jest autorem dwóch książek z zakresu filozofii, Musical Expression and Performance: A Philosophical Study (2016) oraz Radical Historicality: Perspectives from the Later Wittgenstein (2020). Na podstawie tej ostatniej pracy uzyskał stopień doktora habilitowanego Uniwersytetu Wrocławskiego (w 2021).

Jego badania koncentrują się na trzech obszarach i wzajemnych powiązaniach między nimi: późnym Wittgensteinie, temporalności i perspektywie temporalnej oraz naturze wartości (tj. aksjologii temporalnej - zwłaszcza w odniesieniu do społeczności i kultur ludzkich). Pan Profesor od lat intensywnie współpracuje z naszym czasopismem "Forum Philosophicum" oraz innymi czasopismami w AIK.

Sam o sobie pisze: "Poza dyskutowaniem o filozofii ze studentami, przyjaciółmi i kolegami, moje dwie główne pasje to gra na fortepianie i jazda na rowerze (na umiarkowanie długich dystansach). Każda z nich tworzy dość charakterystyczny kontekst dla możliwych sposobów doświadczania relacji między wartością (i kulturą lub naturą) a czasem. Czasami mniej lub bardziej się one łączą, jak wtedy, gdy udaje mi się przejechać na rowerze z Polski do Berlina - lub innych miejsc - by cieszyć się koncertem na żywo z udziałem naprawdę dobrych muzyków wykonujących świetną muzykę klasyczną".

  • Prof. Adam Jonkisz wypromował kolejnego doktora filozofii

W czwartek, 8 grudnia 2022r., p. Anna Bogatyńska-Kucharska (z zawodu psycholog i psychoterapeuta, z wykształcenia także filozof) obroniła doktorat z filozofii na Akademii Ignatianum w Krakowie. Podczas swoich studiów na III stopniu studiów na Wydziale Filozoficznym AIK p. Bogatyńska-Kucharska napisała pod kierunkiem profesora Adama Jonkisza z Instytutu Filozofii interdyscyplinarną rozprawę doktorską na temat: „Autonomia a inne dobra osoby w psychoterapii. Etyczne normy kodeksowe a uznawane przez psychoterapeutów”. Promotorem pomocniczym był dr. hab. n. med. Marcin Jacek Jabłoński, prof. UJK, lekarz-psychiatra i psychoterapeuta, były pracownik Instytutu Psychologii AIK. Ze streszczeniem rozprawy oraz jej recenzjami można zapoznać się tutaj: https://ignatianum.edu.pl/postepowania-zakonczone.

 

WYDARZENIA:

  • Warsztat o debatach dla LO Kostka w Krakowie

Kolejny rok akademicki to także kolejny rok współpracy z jezuickimi szkołami średnimi. W dniach 30 listopada - 1 grudnia odbyły się warsztaty dotyczące sztuki debatowania dla 24 uczniów z krakowskiego liceum Kostka, które znajduje się na Kozłówku. W tajniki debaty oksfordzkiej i krakowskiej (oryginalnej propozycji naszego Instytutu) wprowadzał mgr Jakub Pruś z Katedry Logiki, Epistemologii i Filozofii Nauki Instytutu Filozofii, a pomagał mu dr Jarosław Kucharski. Cieszymy się, że młodzi ludzie mają dużo satysfakcji z rozwoju umiejętności budowania argumentacji i wspólnego poszukiwania prawdy poprzez dyskutowanie.

  • Szkolenie z tutoringu akademickiego

Od kilku lat w Instytucie Filozofii organizowane jest przynajmniej jedno rocznie szkolenie dydaktyczne dla pracowników. W marcu i kwietniu tego roku z okazji Jubileuszu Ignacjańskiego odbyło się ośmiogodzinne szkolenie "Pedagogika ignacjańska w kontekście akademickim" (będzie możliwość zapoznania się z tym programem samodzielnie w formie online w Portalu Pracowniczym). Natomiast 16 grudnia odbyło się w formie stacjonarnej bezpłatne, również ośmiogodzinne szkolenie z zakresu indywidualnej pracy ze studentem w ramach tutoringu akademickiego. Uczestnicy w syntetycznej formie mogli poznać wiele metod i technik ułatwiających pracę ze studentem oraz pomocnych w różnorakich trudnościach, które mogą się w tej pracy pojawić (pomoc studentowi w wyborze tematu pracy, wsparcie w sytuacjach odkładania i opóźniania realizacji postawionych celów, pomoc studentom w zarządzaniu czasem i celami). Szkolenie było też dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami i sformułowania ogólniejszych refleksji.

  • Debata online: "Rousseau, oświecenie, nowoczesność"

Stary rok kończymy debatą filozoficzną o nowoczesności w wydaniu Jana Jakuba Rousseau. Wydarzenie odbyło się 19 grudnia i było zatytułowane: „Rousseau, oświecenie, nowoczesność”. W centrum dyskusji była książka prof. Pawła Pieniążka pt. „Jednostka, zło, historia w myśli Rousseau. Perspektywa nowoczesności: między eksperymentem a marzeniem” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2022). Wydarzenie rozpoczęło wprowadzenie autora, a po nim swoje uwagi i refleksje przedstawili: prof. Jacek Migasiński (UW): "Jan Jakub Rousseau - różne modalności nowoczesności", następnie, dr hab. Marta Baranowska, prof. UMK: "W poszukiwaniu utraconego czasu i wspólnoty politycznej", w dalszej kolejności, prof. Henryk Benisz (UO): "Tragiczna pedagogia J.-J.Rousseau", a na koniec swój głos zaprezentował dr hab. Michał Kruszelnicki prof. DSW: "Rousseau okiem Pawła Pieniążka. Czy 'porażka' emancypacji i 'załamanie Dzieła'?". Debatę zorganizowała i poprowadzi dr Magdalena Kozak z Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Nagranie jest dostępne na kanale youtube AIK.

 

PUBLIKACJE:

  • Wieloaspektowe ujęcie transhumanizmu - kolejna monografia wokół aktualnej idei

W Wydawnictwie Naukowym AIK ukazała się monografia zbiorowa pod redakcją dr. hab. Piotra Duchlińskiego prof. AIK i ks. prof. Grzegorza Hołuba z UPJPII, pt. Transhumanizm. Wieloaspektowość zagadnienia (Kraków 2022, s. 486). W książce oprócz rozdziału prof. Duchlińskiego jest też drugi tekst autorki z dyscypliny filozofia AIK, p. prof. Anny Bugajskiej. To już kolejny owoc wieloletnich badań interdyscyplinarnych prowadzonych przez pracowników Instytutu Filozofii AIK we współpracy z badaczami z całej Polski. Wcześniej w naszym uczelnianym Wydawnictwie ukazały się następujące publikacje: „Ulepszanie człowieka. Perspektywa filozoficzna” (2018), w tym samym roku „Ulepszanie człowieka. Fikcja czy rzeczywistość”, w kolejnym roku „Ulepszanie moralne człowieka. Perspektywa filozoficzna” (2019), a dwa lata później: „Ulepszanie poznawcze człowieka. Perspektywa filozoficzna” (2021). Tutaj można szerzej zapoznać się z właśnie opublikowaną monografią oraz przeczytać jej fragment: https://wydawnictwo.ignatianum.edu.pl/transhumanizm.htm

  • Etyka a problem podmiotu - badania prof. Piotra Duchlińskiego we współpracy z UKSW

Ukazała się kolejna z długiej serii monografii napisanych przez prof. Piotra Duchlińskiego we współpracy z zespołem filozofów, byłych i obecnych pracowników Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to monografia wieloautorska pt. Etyka a problem podmiotu (Wydawnictwo Naukowe AIK, Kraków 2022, s. 288), do której swój wkład wnieśli także ks. prof. Andrzej Kobyliński, ks. prof. Ryszard Moń i prof. Ewa Podrez. W styczniu planowana jest debata online wokół tej publikacji. Wcześniejsze badania tego zespołu ukazały się w publikacjach pt. "Inspiracje chrześcijańskie w etyce" (2016), "Etyka a fenomen życia" (2017),"Etyka a problem nihilizmu" (2019). Tutaj można szerzej zapoznać się z najnowszą publikacją oraz przeczytać jej fragment: https://wydawnictwo.ignatianum.edu.pl/etyka-problem-podmiotu.htm

 

POZOSTAŁE INFORMACJE:

  • Zmiany w rozmieszczeniu instytutowych pomieszczeń

W Instytucie nastąpiły zmiany infrastrukturalne. Z końcem listopada, po ponad miesiącu bytowania na korytarzu i w magazynach, przeniesiony został pokój dyrektora Instytutu Filozofii. Obecnie znajduje się on na parterze, w pokoju 010, a to oznacza, że jest ulokowany zaraz obok pokoju Sekretariatu Instytutu. Takie skonsolidowanie sprzyja przepływowi informacji oraz płynnemu i efektywnemu omawianiu, a także rozwiązywaniu spraw. W Sekretariacie od września pracuje nowa referentka administracyjna, pani Anna Misiniec (absolwentka administracji w Instytucie Nauk Politycznych AIK). Pani Misiniec sprawnie weszła w swoje obowiązki nie tylko w Instytucie, ale też w Szkole Formatorów.